کاردانهای ساختمان ، حلقه ی اتصال دانش و تجربه                
تاریخ و ساعت
شمسی: 1394/11/24
میلادی : Saturday, February 13, 2016
تازه های سازمان
شروع ثبت نام کلاسهای تکنسین بتن1394/11/05
شروع دوره های آموزشی ارتقای پایه در رشته های عمران -معماری - نقشه برداری ومکانیک1394/08/07
شروع دوره های آموزشی ارتقای کد به 35 1394/08/07
شرایط ومزایای عضویت در سازمان نظام کاردانی1394/08/07
تبلیغاتدرباره ما
 
 
.

به نام خدا

 

 

سازمان نظام کاردانی استان فارس از ابتدا  تا امروز

 

   پس از اسقرار هیأت مدیره دوره چهارم و راه اندازی سایت سازمان لازم دیدیم تا مقاله ای در مورد ظهور تکنسینها در عرصه فعالیت قانونی که هم اکنون در استان فارس فعالیت دارند راتهیه و تنظیم کرده تا گامی مفید برای همه ی علاقه مندان و همکاران ، برداشته باشیم .

مقدمه

از ابتدای زندگی بشر در روی کره زمین غذا مهمترین مسئله اساسی انسانها بوده وسپس مسکن که جان پناهی محفوظ مانده از خشم طبیعت ،سرما،گرما وجایگاه آرامش وآسایش بعد از ساعات کار تا به امروز وهمیشه
 ودر هر زمان مورد توجه بوده وهست . اگر مروری برتاریخ گذشته داشته باشیم نگاهی به قانون نامه همورابی حاکم بابل که در 2000 سال قبل از میلاد مسیح می زیسته در بند229 این قانون خبر ازاین می دهد
که((اگر معماری برای شخصی خانه ای ساخت اما در استحکام کار خود دقت نکرد ودر نتیجه خانه ای
 که او ساخته بود فرو ریخت و موجب مرگ صاحب خانه شد معمار باید به قتل برسد ))و این خودنشانه کوچکی از بزرگی واهمیت موضوع است ما براین باوریم که مسکن حجم زیادی از ثروت ملی است که با توجهو رعایت اصول فنی واستانداردهای کیفیت  در طراحی وتولید،انتخاب مصالح ساختمانی مرغوب واستفاده ازنیروی انسانی متخصص وآموزش دیده  در درجه اول اهمیت است.

پیشینه

تهیه وتصویب قانون نظام مهندسی وکنترل ساختمان در اسفند 1374 و آئین نامه اجرائی مصوب 1375 گام بلندی در جهت قانونمند شدن ساخت وساز  و افرادیکه در آن دستی دارند برداشته شد.

سال 1359 تشکلی در شیراز بوجود آمد بنام اتحادیه مهندسین ، تکنسینها،معماران وچند سالی زیر پرچم همین نام به فعالیت پرداخت.پائیز 1361 مهندسین تشکلی را بوجود آوردند بنام جامعه مهندسان فارس و به اعضاء خود ارائه نمودند و درسال 1368 تشکلی بنام جامعه تکنسینهای فارس خودنمائی کرد که اساسنامه آن تدوین وبه مجمع عمومی و مؤسسان ارائه شد و از این زمان بود که مهندسین وتکنسینها جهت فعالیت قانونی با شهرداری همکاری کرده و عملاً بعنوان ناظر ساختمان به کارفرمایان معرفی می شدند تا طبق استانداردهایی که برگرفته از آیین نامه ها بود سازه ها ساخته و در برابرزلزله مقاوم سازی گردند.

سپس سازمان نظام مهندسی با تدوین قانون و ابلاغ از طرف وزارت مسکن وشهرسازی  این اجازه را به تکنسینها داد که با گذراندن چند آزمون، شایستگی علمی و عملی خود را جهت نظارت برسازه ها نشان دادند و در نهایت، سال 1377 صدور پروانه موقت جهت تکنسینها که اکنون آنان را کاردان می نامند صادر شد وهمزمان با عنایت رئیس سازمان نظام مهندسی وقت ؛کاردانها بعنوان ناظر و عضو سازمان نظام مهندسی به شهرستانهای فارس معرفی می شدند. تا سال 1380 که طبق قانون رأی گیری بعمل آمد و تشکلی بنام کانون کاردانهای ساختمان فارس متولد شدوبصورت رسمی با انتخاب هیأت مدیره  وبازرس شروع بکار نموده است. واین همان جامعه تکنسینها ی فارس بودکه اکنون خود نمائی می کرد وسپس با فعالیت و پیگیری اعضاء هیأت مدیره دوره سوم بنام سازمان تبدیل گشت.

این قشر عظیم که از حلقه های مهم زنجیر ساخت وساز در رشته های مختلف(معماری ،شهرسازی،عمران،تأسیسات مکانیک،تأسیسات برقی ،  نقشه برداری و ترافیک و رشته های مرتبط )تشکیل شده است ، با ارتقای دانش فنی صاحبان حرفه های مذکور و بالابردن کیفیت خدمات آنها در سطح استان، زیر نظر وزارت راه وشهرسازی مشغول به فعالیت میباشند. همچنین سازمان تابع قوانین ومقررات مربوطه مؤسسات غیر انتفاعی میباشد که در هر شهرستان نماینده ای دارد .

در آخر

این مختصر صحبتی بود که کاردانهای عزیز بدانند این سازمان یک شبه به ثمر نرسیده گرچه
راه درازی  در پیش روست و می بایست با بازنگری  قانون نظام مهندسی حقوق وحق واقعی کاردانها مشخص و به آنها ارائه گردد؛ همچون تمام کاردانهای سراسر جهان که علاوه بر موقعیت شغلی مناسب ،با تجربه و کاردانی و اطلاع از آموزش و دانش روز دنیا  از حقوق و مزایای خوبی نیز  بهره مندند.

به امید روزیکه حق وحقوق کاردانها در بازنگری قانون حرفه مهندسی داده شود . با توکل به خداوند و پیگیری اعضاء هیأت مدیره دوره چهارم امید بر این داریم که این امر محقق شود .

شعار این سازمان: با هدف اینکه روزی به کمک کاردانهای خبره ؛عمر ساختمانهای کشور  را به بیش از 80 سال برسانیم؛ در این راستا هدفمند می کوشد.  

 

 

رئیس سازمان نظام کاردانی ساختمان استان فارس

                                                                                                    سید محی الدین غازی

                                                                                                                                         کارشناس ارشد عمران

فایلهای ضمیمه
Skip Navigation Links
پیوندها
نظرسنجی
نظر شما راجع به این سایت چیست؟ارسال نظر
    نمایش نظرات
1-عالی 10 رای
2-خوب 5 رای
3-متوسط 9 رای
تعداد کل آرا : 24
عضویت در خبرنامه
نام :  
نام خانوادگی :  
پست الكترونيك:    
عبارت امنیتی : عبارت امنیتی
 
آب و هوای شیراز
وضع هوای امروز:
صاف  
دمای هوا: 10 درجه
پیش بینی هوای فردا:
صاف  
آمار بازدیدکنندگان
کاربران آنلاین :
امروز : 95 نفر
دیروز: 168 نفر
ماه جاری : 3141 نفر
کل : 232418 نفر
Powered by : South Aftab Asa co . All right reserved for Fars Buillding Technicians Org